Yayın » Kitap » Oral ve Maksillofasiyal Patoloji

%11
220.00 TL
195.00 TL
Fiyatı 220.00 TL   195.00 TL
Kategori Yayın / Kitap

Oral ve Maksillofasiyal Patoloji

Sayfa Sayısı: 470 sayfa,

Baskı: Renkli, kuşe kağıt, sert kapak


Oral ve Maksillofasiyal Patoloji, patolojinin özel ve ilginç konularından biridir. Günlük patoloji pratiğinde, ağız ve çevresi dokuların bazı hastalıkları ile çok sık karşılaşılırken bir kısmı oldukça az görülür. Diş hekimliği ve tıp fakültesi öğrencilerinin lisans eğitimleri sırasında da oral ve maksillofasiyal patoloji hastalıkları önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenlerle, elinizdeki kitap, geniş bir öğrenci ve hekim grubuna yönelik olarak hazırlanmıştır. Ülkemizde bu alanı kapsayan az sayıda yayın olması kitabın hazırlanmasında ana etkendir. Patolojik değerlendirmelerde önemli olan, yalnızca olguların tanısını koymak koymak değil, o olguya özgü yanları iyi belirleyebilmektir. Kitabın satır aralarında bu türden notları bulmak mümkündür. Tıp kitaplarının işlevsel ömrü sınırlıdır. Bu kitap, artık değişen gereksinimleri karşılayamayan önceki kitabın yerini alırken, oral ve maksillofasiyal patolojinin yeni bir evresini de yansıtmaktadır.

Kitapta çoğunlukla kendi deneyimlerim yansıtılmış, arşivimde bulunan olgulara ait bulgular sunulmuştur. Klasik ve güncel kaynaklardan da yararlanılmıştır. Temel bilgilerin yanı sıra, klinik ve histopatolojik tanı sürecinde kullanılabilecek, tedaviyi yönlendirebilecek patogenetik bilgilere de yer verilmiştir. Dişlerin gelişimi, pulpal ve periodontal hastalıklar gibi bölümlerde ise daha çok histopatolojik tanı açısından gerekli bilgiler ile sınırlı kalınmıştır.

Kitabın dilinin kolay anlaşılır olmasına dikkat edilmiştir. Diferansiye tip displazi, lignöz mukozal hastalık, odontojenik tümörler ve tükürük bezi tümörleri gibi konularda yeni tanımlanan antiteler işlenmiş; dil, temporomandibuler eklem ve tonsil patolojileri ile adli oral patoloji ve sitopatoloji konuları da eklenmiştir.İçindekiler


Bölüm 1: Gelişimsel Bozukluklar
Bölüm 2: Pulpal, Periapikal ve Periodontal Hastalıklar
Bölüm 3: Odontojenik ve Gelişimsel Çene Kistleri
Bölüm 4: Odontojenik Tümörler
Bölüm 5: Mukozal Hastalıklar
Bölüm 6: Dil Hastalıkları
Bölüm 7: Epitelyal Tümörler
Bölüm 8: Tükürük Bezi Hastalıkları Patolojisi
Bölüm 9: Yumuşak Doku Hastalıkları Patolojisi
Bölüm 10: Kemik Hastalıkları Patolojisi
Bölüm 11: Temporomandibular Eklem Hastalıkları Patolojisi
Bölüm 12: Hematolojik ve Lenfoid Hastalıkların Ağız ve Çevre Dokularına Etkileri
Bölüm 13: Sinonazal ve Nazo-Orofaringeal Hastalıklar
Bölüm 14: Ağız-Çevre Dokularını Etkileyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Çevresel Yaralanmalar
Bölüm 15: Sistemik ve Nöromüsküler Hastalıklar
Bölüm 16: Oral, Baş-Boyun Sitolojisi
Bölüm 17: Adli Oral Patoloji